Náš príbeh

Pivnica Radošina - vinohrad
Integrovaná produkcia

Sme vinárstvo, ktorému záleží na prírode okolo nás a preto pristupujeme aj k ošetrovaniu viniča veľmi starostlivo v rámci systému integrovanej produkcie.

Vlastný vinohrad

Spracovávame hrozno dopestované najmä z vlastného vinohradu, ktorý sa rozprestiera priamo nad vínnou pivnicou na ploche 33 ha.

Vysoká kvalita

Kvalitným ošetrovaním viniča zachovávame jedinečné vlastnosti tej ktorej odrody.

 

Pivnica Radošina: Vinárstvo s kráľovskou tradíciou

Náš Radošinský Klevner bol dodávaný na anglický kráľovský dvor, podával sa aj pri poslednej návšteve Kráľovnej Alžbety II. na Slovensku a nechýbal ani na stoloch pri poslednej návšteve Slovenska pápeža Jána Pavla II.

Vinárstvo Pivnica Radošina je rešpektovanou vinárskou spoločnosťou a naším zámerom je rozvíjať tradíciu výroby kvalitných radošinských vín. Od vzniku v roku 2004 obohacujeme trh o originálne vína a sme hrdí na to, že môžeme pokračovať  a nadviazať na tradičnú výrobu v regióne s veľkolepou vinárskou históriou.

Produkujeme vína najmä z vlastného vinohradu, ktorý sa rozprestiera priamo nad vínnou pivnicou na ploche 33 hektárov. Redukcia úrod a starostlivé ošetrovanie viniča v systéme integrovanej produkcie sú pre nás samozrejmosťou. Južná orientácia našich viníc a vápencovo dolomitické podložie pôd dávajú vyniknúť hlavne burgundským odrodám viniča. Okrem Burgundského modrého /Pinot noir/ a Burgundského bieleho /Pinot blanc/ sa u nás darí najmä Burgundskému šedému /Pinot gris/. Z neho vyrábame naše najznámejšie víno Radošinský Klevner, ktoré bolo dodávané na anglický kráľovský dvor a tomuto vínu bol udelený certifikát. Radošinský Klevner zažil svoj comeback v anglickej kráľovskej rodine aj pri poslednej návšteve Kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Víno nechýbalo ani na stoloch pri poslednej návšteve Slovenska pápeža Jána Pavla II.

Naše vína z pivnice Radošina sú typické ojedinelým charakterom vo vôni i chuti, získali priazeň konzumentov, ale aj viacero významných ocenení aj na svetových výstavách. V súčasnej dobe radošinské vína dodávame do siete hotelov a reštaurácií, špecializovaných vinoték a na rôzne spoločenské podujatia. Vína je možné zakúpiť aj priamo v našej predajni v Radošine.

Ako sa Radošinský Klevner dostal na anglický kráľovský stôl

Anglickému veľvyslancovi v roku 1946 tak zachutil Radošinský Klevner, že 500 litrov z neho putovalo na anglickú kráľovskú svadbu, kde  sa 20. novembra 1947 skutočne aj podávalo.

V druhej polovici štyridsiatych rokov sa mala uskutočniť čosi ako recepcia na biskupskom úrade v Nitre, kde bol prítomný aj anglický vyslanec. Podávalo sa radošinské víno z mimoriadne kvalitného ročníka 1945, ktoré malo medzi hosťami veľký ohlas. Anglický hosť vyslovil želanie, že by toto skvelé víno rád dostal na svadbu kráľovnej, ktorá sa konala v 20.11.1947. A tak putovalo na kráľovský dvor 500 litrov radošinského Klevnera v drevených sudoch. Veľkoobchodník Bouzek kúpil Klevner od hlohovského podnikateľa Belžíka a potom prostredníctvom anglického veľvyslanca v Prahe sa dostalo víno na dvor. Víno malo veľký úspech, o čom do Radošiny prišlo aj písomné poďakovanie. Nepodávalo sa ako prípitok, pretože podľa etikety kráľovského dvora sa musí pri takejto príležitosti pripíjať francúzskym vínom. Túto listinu ale vtedajšia komunistická moc dala v polovici päťdesiatych rokov spáliť.

V polovici osemdesiatych rokov navštívil radošinskú pivnicu komunistický politik Vasiľ Biľak, ktorému pri koštovke domáci porozprávali príbeh o víne i osud listu z Anglicka. Biľak zariadil prostredníctvom československého veľvyslanectva v Londýne zhotovenie kópie listu. Žiaľ po zmene režimu v roku 1989 veľa ľudí odišlo z vinice a s nimi sa stratili aj listiny.

Pivnica Radošina – Základné údaje o lokalite

Vinohradnícka oblasť: Nitrianska
Vinohradnícky rajón: Radošinský 
Vinohradnícka obec: Radošina 
Hon: Nad vinohradmi
Nadmorská výška: 237 – 260 m. n. m. na úpätí pohoria Považský Inovec
Orientácia svahov: južná – juhovýchodná, svahovitosť 3° až 7°
Klimatická oblasť: teplá, mierne vlhká s miernou zimou, priemerná ročná teplota 9,05 °C
Pôda: hnedozem, ílovito hlinitá pôda na sprašových hlinách s prímesou skeletu na vápencovodolomitickom podloží s prímesou pestrých bridlíc 

Odber noviniek

1 krát mesačne vám zašleme e-mail plný inšpirácií a noviniek z našej ponuky.